Перша світова війна призвела до застою на культурно-освітній ниві. Засноване напередодні війни товариство "Сокіл" перестало існувати, читальня "Просвіта" ледве животіла, бо ідейна молодь була призвана до австрійської армії або ж поповнила лави Українських Січових Стрільців.

У селі була однокласна школа, де довгі роки вчителювали Григорій Лев та Степан Сеньків, які проводили в селі культурно-освітню роботу.

Григорій Лев – виходець з міста Комарно. Закінчив Самбірську учительську семінарію. У 1924 році призначений директором школи в с. Колодруби. Навесні 1942 року переїхав до міста Яворів Львівської області, де і помер у 1961 році.

Григорій Лев народився 8 квітня 1896 року в м. Комарно. Там закінчив учительську семінарію. У 1923 році Григорій Лев закінчив практичні курси та склав директорські іспити в Самборі. Згодом його призначили директором школи в с. Колодруби. Там він викладав німецьку мову та математику. Був свідомим українцем, патріотом, глибоко гуманною, розумною людиною. Любив музику, грав на скрипці. З повагою ставився до селян, дбав про те, щоб здібні селянські діти не обмежувалися здобуттям початкової освіти. До його порад прислухалися не тільки рідні, але й багато колодрубівчан, які досі вдячні за ці поради і згадують його добрим словом. Помер Григорій Лев у м. Яворові у 1961році.

Степан Сеньків народився 6 грудня 1893р. в селі Новосілки Рудківського повіту в сім’ї заможного багатодітного селянина. Початкову освіту здобув у селі, а потім пішов учитись у рудки в польську школу. Після закінчення цієї школи пішов учитися в учительську семінарію в Самборі, яку закінчив у 1914 році.

А дальше розпочалася Перша світова війна. З серпня 1914 року по листопад 1918 року він перебував на фронтах як солдат австро-угорської армії. В армії він працював і перекладачем, і брав участь у боях. У спогадах його дочки Віри читаємо: « Перебуваючи на війні батько пережив усю трагедію українців, які змушені були воювати за інтереси чужих країн. Коли була команда стріляти в противника, то кулі летіли в гору, бо так стояли брати по крові».

Коли утворилася УГА Степан Сеньків вступив до неї. Під час сутичок з денікінськими військами потрапив у полон, з якого невдовзі втік.

Українська революція зазнала поразки, на наших землях запанували поляки. Вони не допускали до освітньої роботи українців, змушували їх ополячуватися. Стараннями німецького добродійника Степан Сеньків з листопада 1924 року проходить практику в чотирикласній школі у Великій Горожанні. Він отримав кваліфікацію та потрапив на роботу в с. Колодруби, де працював два роки.

У 1941р. він переїхав до м. Яворова, де проживав аж до смерті у 1988 році. Своє довге життя прожив чесно й скромно з великою любов'ю до рідного краю.

Варто зазначити, що Григорій Лев та Степан Сеньків після того як виїхали з Колодруб продовжували тісні дружні стосунки. Навіть у Яворові проживали на одній вулиці, хоча Сеньків прожив на 30 років більше.

Кiлькiсть переглядiв: 534

Коментарi

  • Williamnins

    2015-10-08 10:29:21

    You [url=http://abilifyonline.party/]abilify aripiprazole[/url] could need to utilize blood tension drug for the remainder of your life. You have to chat with your [url=http://augmentin.webcam/]buy augmentin online[/url] healthcare service provider for total info regarding the dangers as well as advantages of using this medicine. It is reasonable to utilize ideal professional monitoring when potent CYP enzyme inducers, such as phenobarbital or rifampin, are co-administered with [url=http://genericacyclovir...